• Pre rodičov

PRA VIDLÁ PRE RODIČOV k bezpečnejšiemu používaniu internetu ich deťmi

1. Nechajte sa poučiť dieťaťom o službách, ktoré používa, zistite ich obsah, čím si rozšírite svoju znalosť internetu.

2. Nikdy nedovoľte svojmu dieťaťu stretnutie osamote s niekým, s kým sa zoznámilo na internete. Pokiaľ súhlasíte so stretnutím, buďte na stretnutí prítomní.

3. Zaujímajte sa o kamarátov z internetu tak, ako sa zaujímate o ich kamarátov v škole.

4. Základom pri komunikácii rodiča s dieťaťom je otvorenosť. Pri nepríjemných skúsenostiach s obsahom alebo nepríjemným človekom, nie je riešením dieťa trestať alebo mu brániť používať internet, ale poradiť mu, ako sa má v budúcnosti podobným situáciám vyhnúť. Ako sa rodič zachová v danej chvíli, od toho závisí, či sa mu dieťa zverí i v budúcnosti.

5. Na miesto s nevhodným obsahom sa môže dieťa dostať náhodne. V týchto prípadoch neexistuje stopercentná ochrana a preto je potrebné vychovávať dieťa tak, aby si vedelo danú situáciu veku primeraným spôsobom vysvetliť.

6. Riziko, že sa dieťa dostane na stránku s nevhodným obsahom môžete znížiť zabudovaním možností priamo do internetového prehliadača alebo špeciálnych programov, ktoré obsahujú nepretržite aktualizovaný zoznam stránok nevhodných pre deti.

7. Uvažujte o spoločnej e-mailovej schránke so svojimi deťmi.

8. Dávajte pozor na súbory, ktoré dieťa z internetu sťahuje a ukladá na disk.

9. Sledujte koľko času dieťa sedí pri počítači. Nepohybuje sa vo svete virtuálnych hier častejšie ako na ihrisku? Nepohybuje sa viac na "chate" a nekomunikuje s anonymnými osobami ( skrytými pod chatovými prezývkami) častejšie ako so svojimi kamarátmi? Nepozorujete u neho prejavy pripomínajúce závislosť na "chatovaní" či počítačových hrách? Nedovoľte, aby virtuálna realita dieťa pohltila!

10. O radu pri výchove k správnemu používaniu internetu môžete požiadať pedagóga, psychológa alebo pracovníkov internetových firiem.