História školy
Vznik a vývoj ZŠ v Prašiciach.
Škola prvýkrát v obci bola založená v roku 1780. Prvým učiteľom a zároveň aj organizátorom tu bol Jozef Bartek. Bola to Rímsko- katolícka ľudová škola podporovaná štátom. Mala tri triedy.
U občana Baláža, v jeho dvore bola vystavaná budova školy v roku 1850. Podrobnejšie informácie o tomto období sa nezachovali.
Od roku 1900 sa vyučovalo v dvoch triedach. V školskom roku 1918/ 1919 sa začalo vyučovať po slovensky.
Od roku 1920/21 sa škola stala trojtriednou. Deti do školy pribúdalo. Obec postavila novú školu, ktorá bola otvorená v roku 1922. Pri školskej budove boli aj dva učiteľské byty.
Učitelia sa snažili do detí vštepovať cit k materinskému jazyku. Pracovali s mládežou i dospelými o čom svedčí i výňatok z kroniky:
„ Uvedomiac si veľkého a dôležitého postavenia učiteľa v národe, nielen vo škole medzi malučkými sa usilovať konať jedenkaždý svoje povinnosti svedomite, ale svoju horlivosť v práci na národa roli dedičnej rozšírili i na odrastlých, ktorým osud nedoprial vzdelávať sa vo svojej materčine. Najvhodnejším prostriedkom, najlepšou cestou, dostať sa k srdcu ľudu a byť s otčinou v stálom kontakte zdá sa byť ochotnícke divadlo … „
Od roku 1926 na škole začal pracovať Červený kríž. Dňa 7. júna 1927 usporiadal učiteľský zbor, prvý krát v histórii školy, výlet pre žiakov – do Nitry.
Ráno o 7,00 hod. po svätej omši, na troch vozoch žiaci odošli do Topoľčian na stanicu. Prvýkrát mnohé deti videli mesto. o 9,00 hod. nasadli na vlak do Nitry. Po ceste si pozreli niektoré významnejšie obce, v Nitre navštívili biskupský kostol.
V školskom roku 1929/30 bolo zapísaných do školy 200 žiakov. Triedy boli preplnené, preto učitelia podali žiadosť na rozšírenie školy na 5 tried. V nasledujúcom roku počet detí stúpal a v školskom roku 1931/32 bolo na škole 310 detí, ktoré sa učili v 6 triedach striedavo v 3 učebniach.
V tomto školskom roku dňa 16. mája 1932 bol na tunajšej škole usporiadaný prvý Deň matiek. Zásluhou p. Jozefa Baričáka správa učiteľskej organizácie bola na jar 1933 založená na školskom dvore vo výmere asi 200 m2 školská zeleninová záhradka, na ktorej sa žiaci svojpomocne učili pestovať zeleninu.
V školskom roku 1943/44 sa vyučovať začalo až od 1. októbra, pretože bol nedostatok pracovných síl v poľnohospodárstve. Riaditeľ školy I. Pokus na prvej učiteľskej porade zadelil triedy jednotlivým učiteľom a dal pokyny k organizácii školského roka.
Dňa 27. októbra 1943 bol obci odovzdaný štátny autobus, ktorý premával na trase Prašice – Topoľčany a 18. decembra toho istého roku bola obec napojená na elektrickú sieť . Občania Prašíc i celý učiteľský zbor to chápal ako veľký dar od ľudovo – demokratického štátu.
Od 1. septembra 1949 sa oddelila Národná škola od úplnej Strednej školy. Riaditeľom Strednej školy bol Anton Daniš, Národnej školy zostal riaditeľom Imrich Pokus. Vyučovalo sa v 3 učebniach na 3 zmeny.
V školskom roku 1950/51 na návrh KNV v Nitre došlo k zlúčeniu Národnej školy a Strednej školy v Jednotnú deväťročnú školu.
Začiatkom školského roku 1957/58 sa pristúpilo k výstavbe novej školy, nakoľko stará budova bola už nevyhovujúca.
Dňa 30. augusta 1959 konalo sa slávnostné otvorenie novej školskej budovy. Riaditeľom školy bol František Kapinaj. Kedže bola otvorená v deň 15. výročia SNP, nesie meno tohoto výročia.
V školskom roku 1960 / 61 prvýkrát žiaci dostali do rúk bezplatné učebnice a školské pomôcky. Od roku 1961 sa riaditeľom stáva p. Karol Kováč, ktorý vo funkcii zostáva až do roku 1990. Od roku 1990 sa riaditeľom stáva p. Mgr. Peter Dobrý. Otvorila sa pobočka LŠU.